Ukupno: 193458
Kliofest u Jalžabetu
Autor: Draženka Kućar, 2. 6. 2022.

Nakon dvije pandemijske godine, program Festivala povijesti vratio se u punoj snazi. Kliofest je i ove godine okupio povjesničare na okruglim stolovima, konferencijama, radionicama i predavanjima. Najzanimljiviji dio programa je zadnji dan, petak 20. svibnja, poznatiji kao Dan povijesti u Hrvatskoj. Četrnaest hrvatskih naselja prijavilo je programe, od Pule, Zadra, Osijeka, do Varaždina, Ludbrega i najmanjeg nam Jalžabeta. Nositelji programa Suhodolski cajnger bili su članovi Školske družine „Suhodol“ koji su pripremili zanimljiv program za učenike i djelatnike škole. Gradski muzej Varaždin posudio nam je dokumentarni film „Jalžabet 1961.“ sa rijetkim kadrovima sela od prije 60-ak godina. Ceste su bile blatnjave, na njima kravske zaprege, jato gusaka, ljudi tradicionalno odjeveni, na povratku s teškog rada na polju. Prof. Dretar prikazao je i analizirao dvije najstarije razglednice mjesta uz opasku što se od tada promijenilo u izgledu Jalžabeta. Posebna gošća bila nam je Milka Vugrinec iz Leštakovca. Preko pola stoljeća živi u našem kraju pa je dobro upoznata sa svim događajima. Ispričala nam je kako se živjelo 1940-ih i 1950-ih u selu, bez struje, telefona ili gradskog vodovoda. Kako su se djeca nekad igrala, jesu li imali knjige u školi, kakvi su bili učitelji prema njima. "Vi ste još djeca, trebali bi se više igrati vani, svi skupa. Ne sam tipkati po mobitelima, nisu to prava prijateljstva!" poručila je gđa Milka okupljenim učenicima. Za napomenuti je da su Suhodolci odradili i aktivnosti Kliofesta u Jalkovcu (18.05.) gdje su pobijedili na kvizu 4. Susreta mladih, a potom i na nedjeljnom pohodom po južnoj padini Ivanščice. Obiđene su dvije srednjovjekovne utvrde: Belecgrad i Židovina, od kojih je potonja pripadala poznatoj nam obitelji Bedeković Komorski.

M. Dretar