Upoznali smo Habsburgovce
Autor: Draženka Kućar, 5. 5. 2016.

Učenici 6. razreda u sklopu terenske nastave u Varaždinu posjetili su izložbu „Varaždin pod krunom Habsburgovaca“. Povijesni dio terenske nastave započeo je posjetom palači Sermage na Stančićevu trgu. Kroz prostorije ispunjene slikama, oružjem, zastavama i odjećom koja se koristila u doba od 16. do 18. stoljeća provela je autorica izložbe Spomenka Težak...

Svojedobno je Varaždin u doba Habsurgovaca bio glavni grad Hrvatske. Učenici, podijeljeni u 4 skupine, sudjelovali su u muzejskoj radionici. Potom je obiđen Stari grad gdje smo čuli o toj utvrdi i njenim vlasnicima - obitelji Erdödy od koje baštinimo županijski grb, te o Velikom požaru iz 1776. godine. Zanimljiv je bio i posjet Županijskoj palači gdje se do 18. stoljeća nalazilo zapovjedništvo Varaždinskog generalata. Usput su učenici morali prepoznavati građevinski materijal i način gradnje varaždinskih palača i kuća kao dio Tehničke kulture. Livada na Jagićevom šetalištu poslužila je kao poligon za nastavni sadržaj iz Prirode. Kraj terenske nastave pripao je posjetu umjetničkom atelieru Darwina Butkovića gdje im je prof. Butković ukratko prikazao sve umjetničke oblike izražavanja. Fotografije!