Ukupno: 190315
Obilježen Dan sjećanja na žrtve holokausta
Autor: Draženka Kućar, 7. 2. 2020.

U tjednu obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta (27.1.) naši su se učenici prisjetili tog povijesnog događaja kada su vojnici sovjetske Crvene armije 1945. ušli u napušteni logor smrti Auschwitz-Birkenau na jugu Poljske. Oslobođenjem najvećeg logora smrti nacističke Njemačke nisu prestale patnje logoraša sve do svibnja kada je završio rat na tlu Europe. Neki nikad nisu dočekali slobodu poput Anne Frank koja je umrla od tifusa u Bergen-Belsenu...

Na satovim hrvatskog jezika i povijesti učenici su čitali pjesme te pogledali filmove koji svjedoče o razmjerima holokausta u Europi i Hrvatskoj. Uništene su čitave židovske zajednice poput varaždinske, ludbreške, čakovečke. Učenike se posebno dojmila priča o spašavanju dvojice židovskih dječaka: Artura Rosnera i Vedrana Harya. Oni su izgubili svoje najdraže u ratu, ali su preživjeli uz pomoć dobrih ljudi. Na kraju su učenici imali zadatak – likovno se izraziti na temu holokausta. Svaki je učenik sudjelovao jednim radom, a najuspješnije su se izrazile Doroteja (maketa logora) i Nika (slika židovskih znakova). Najbolje radove poslat ćemo na izložbu u Sjedinjene Američke Države. U Slavonskom Brodu održao se Državni stručni skup za poučavatelje o holokaustu i zločinima protiv čovječnosti na kojem je sudjelovao i prof. Milivoj Dretar. Prisutnima je predstavio projekt „Znanjem protiv mržnje“ koji je 2012. krenuo s naše škole.

M. Dretar