Ukupno: 191117
Proslavili smo Zemljin rođendan!
Autor: Draženka Kućar, 25. 4. 2018.

Piše: Milivoj Dretar, prof.

Svake godine, 22. travnja, obilježavamo Međunarodni dan planeta Zemlje. Prigodno se prisjetimo problema s kojima se nama najdraži kamenčić Sunčevog sustava svakodnevno hrva: kisele kiše, problemi nerazgradive plastike, globalno zatopljenje, sve brži nestanak biljnih i životinskih vrsta, smanjenje biološkog otiska, sve brojnija (i gladnija) ljudska populacija...

Što poduzimamo da pomognemo našoj Zemlji? Premalo, složili bi se svi. Jer Zemljin dan bi trebao biti svaki dan i najljepši joj je poklon kada razvrstamo otpad, kada ne potrošimo previše vode ili struje, kada ne trujemo tlo, kada ne ubijamo životinje iz zabave ili rušimo šume jer nam smetaju!

Zemljin rođendan proslavili smo u ponedjeljak. Najprije su šestaši izveli prigodnu čestitku Zemlji i poželili joj mnogo zdravlja. U goste su nam došli učenici iz Srednje škole Prelog predvođeni prof. Tanjom Gregur. Oni su (kao i naša ekipa) sudjelovali na Smotri iz GOO-a s temom o upotrebi i korištenju majica. Za izradu jedne majice koristi se 2700 l vode, 14 žličica kemikalija, mnogo pamuka i puno ljudskog truda. Benjamin, Mišo, Kristian i Dorian pokazali su nam kako korištenjem starih majica možemo smanjiti efekt zagađenja tekstilnim otpadom. Potom smo imali mali kviz – kako i priliči rođendanu, na stolu su se našle brojne zdrave delicije. Po jedan Priločan i jedan naš učenik testirali su ukusna jela koja nam je priredila naša kuharica Lucija. Cilj je bio pogoditi što više namirnica u zdravoj juhi, ječmenim ćevapima, finom prilogu, izvrsnim muffinima i soku. Degustacija je bila jako zabavna. Za kraj, gosti su pomogli zasaditi novo drveće u našem školskom parku. Dvije sadnice poklonio nam je Rajko Solar, općinski vijećnik.