Ukupno: 191199
Prva terenska u inozemstvu
Autor: Draženka Kućar, 13. 12. 2017.

Prosinac je doba adventa i spremanje za velike blagdane (ali i zimske praznike) pa je već na rujanskoj sjednici Učiteljskog vijeća odlučeno da će njemački jezik, geografija i matematika udružiti svoje snage za terensku nastavu u južnu Austriju. Tema terenske bila je prigodna: Božićni sajam, a za odredišta su odabrani po jedno manje mjesto - Bad Radkersburg, i jedno veće - Graz...

Ova terenska nastava trebala je pomoći učenicima 7. i 8. razreda da demonstriraju svoje znanje njemačkog jezika, ali i da uoče detalje božićnih sajmova u austrijskim gradovima i eventualno kakvu novu ideju prenesu na predstojeći Jalžabetski advent. Voditelji terenske nastave bili su učitelji Dretar i Bunić te učiteljica Vincek.

Krenuli smo u subotu ujutro, nije bilo teško ustati jer je uzbuđenje bilo prisutno cijeli tjedan. Ovo je ipak nekima bio i prvi odlazak iz Hrvatske. Nakon provjere osobnih dokumenata ukrcali smo se u autobus i krenuli na sjever. I granica je brzo došla – pa i nije to toliko komplicirano: s naše su nas strane jedva pogledali, a na slovenskoj smo izašli van iz busa i nakon što su nam dokumenti skenirani, opet smo nastavili putovanje. Prva postaja – Bad Radkersburg, mali gradić na Muri, neposredno iza granice sa Slovenijom. Najprije smo obišli Evangeličku Kristovu crkvu. Razlog: ove se godine navršilo 500. godišnjica pojave reformacije u Europi. Čuli smo tko su protestanti, koja je razlika u odnosu na katolicizam, koliko je protestanata u Hrvatskoj. Potom smo produžili do obale Mure gdje smo se informirali o toj rijeci koja spaja i razdvaja više država. Nekad jako čuvana, danas je na njoj granica otvorenog tipa i može se prelaziti bez problema. Kraće vrijeme zadržali smo se na Hauptplatzu gdje je tek počeo jutarnji moving oko malih štandova sa suvenirima, punčem i hranom. Potom smo krenuli za Graz. Zanimanje su nam probudili Murinsel i Kunstahus, no vremena nije bilo dovoljno za sve. Prošetali smo starim ulicama Graza, pogledali skulpture od leda u pokrajinskoj palači te se potom žičarom uspeli na Schloßberg. Dvije ekipe trebale su intervjuirati prodavače na štandovima. Razgledali smo adventski sajam, kupili pokoji suvenir te se vratili u centar. Već je bila noć kad smo napustili Graz. Grad je vrlo lijep po noći. Oduševio me Schloßberg gdje je bio sajam, svi oni suveniri, muzika, mirisi hrane. S brda smo bolje vidjeli Graz i kako izgledaju sve znamenitosti. Malo me podsjetio na naš Zagreb. Austrija je stvarno lijepa i drago mi je da smo išli na ovu terensku, smatra Luka  (8.B). U autobusu se računalo punom parom – koliko je duljina prijeđenog puta, potrošnja goriva, preračunavanje cijena iz eura u kune. Sretno smo se vratili u Jalžabet. Fotografije!