Ukupno: 190314
Gomila pripada Jalžabetu i mještani je trebaju čuvati!
Autor: Draženka Kućar, 2. 10. 2017.

Jalžabetski kraj diše povijesnim duhom, cijelo je područje bogato arheološkim blagom: keltskim mačevima i posudama, prapovjesnim humcima, rimskim mostom, srednjovjekovnim i baroknim crkvama, pokloncima, starim klijetima, dvorcem i slavnom platanom. Povodom Međunarodnog dana kulturne baštine (23. rujna) razgovarali smo s Marinom Šimek, umirovljenom arheologinjom, dugogodišnjom savjetnicom Gradskog muzeja Varaždin i osobom koja dobro poznaje najstariju povijest Jalžabeta. Ona je krajem 1980-ih vodila istraživanje arheološkog lokaliteta u blizini sela te otkrivene nalaze pohranila u muzej...

Što Vas je inspiriralo da se počnete baviti arheologijom?

Kada sam imala 15 godina, posjetila sam Gradski muzej u Varaždinu. Našla sam se na arheološkom odjelu i susrela slavnog arheologa Stjepana Vukovića, pričao mi je o arheologiji i svemu što sve na tom odjelu ima. To me toliko fasciniralo te me od tada arheologija jako zanima.

Kako se dugo već bavite arheologijom?

Cijeli svoj radni vijek, preko 40 godina.

Postoji li otkriće da Vam je obilježilo karijeru?

Da, to je manji tumulus - grob kod jalžabetske Gomile, te arheološko nalazište kod Svetog Petra Ludbreškog. To su bili lokaliteti s mnogo vrijednih nalaza.

Sad ste u mirovini, bavite li se i dalje istraživanjem?

Da, i dalje sam u arheologiji. Mnogo čitam te pišem. Jako mi je zanimljivo vratiti se u Jalžabet jer sam već prije ovdje vodila projekt, pred 30 godina, pa me zanima što je još neotkriveno.

Kako mi u Hrvatskoj doživljavamo arheologe? Kakvu važnost im dajemo?

Dajemo im sve veću važnost, kada se planira graditi neki objekt ili prometnica trebaju doći arheolozi da istraže da li se slobodno može tamo graditi. I ako nema nikakvih ostataka na tom području, daju dozvolu. Arheolozi su nam sve više potrebni!

Koji su najvredniji predmeti u Gradskom muzeju Varaždin?

To je teško procjeniti, vrijednost više ovisi o starosti, a ne u novcima.

Što ste sve otkrili na lokalitetu kod Gomile 1980-ih godina?

Otkrili smo jedan veliki grob izrađen u 6.st.pr.K. Izgrađen je od kamena i zemlje, manji unutarnji dio bio je od drva. U grobu dimenzija 7x7m nalazio se spaljeni konj s bogatim prilozima, konjskom opremom, ritualnim strelicama, metalnim pločicama. Pretpostavlja se da je taj konj pripadao jako važnom vođi jer je imao pokop dostojan velikana.

Zašto se nije odmah nastavilo s istraživanjima poslije otkrića malog tumula?

Mali tumul je otkriven slučajno, oranjem, pa smo ga istražili do kraja. No, Gomila je preogroman grob i zahtjevao bi puno posla i vremena, trebalo bi nam mnogo radnika i, naravno, finacijske potpore. To je i za današnje prilike prezahtjevan projekt.

Kako Vam se sviđa Arheološki kamp u Jalžabetu?

Super je, izvrsno. Jako dobro organizirano i prilagođeno učenicima.

Kako komentirate pljačku na arheološkom nalazištu? Imate li sumnjivaca?

Jednom riječju: katastrofa! Uništen je velik trud arheologa i ovo je prvorazredan skandal. Sumnjivaca zasad nema, ali svejedno mislim da bi mještani trebali biti više pažljivi ako vide nekoga da se tamo zadržava. Gomila je tu oduvijek i pripada ponajprije svim mještanima koji bi je trebali čuvati. Taj netko je došao i ukrao nešto vaše.

Kakvu je štetu počinio kradljivac? Koja je kazna za počinitelja ako se otkrije?

Kaznu ne znam, ali znam da je počinjena šteta velika. Uskraćeni su nam mogući podaci, a počinitelj je mogao pronaći ostatke keramičkih posuda, brončani nakit, kosti, željezne predmete. Mogli su to prodati na crnom tržištu i tako blago iz Jalžabeta zauvijek otuđiti.

Hvala Vam na vremenu i razgovoru.

Razgovor vodili: Mislav, Marko & Luka (ŠD „Suhodol“)