Ukupno: 191330
Suhodolci na viškom SEMEP-u
Autor: Draženka Kućar, 18. 8. 2016.

Na ovogodišnjoj 18. ljetnoj školi SEMEP-a na Visu aktivno je sudjelovala dvočlana ekipa iz OŠ „Petar Zrinski“ Jalžabet. SEMEP ili South-Eastern Mediterranean Environmental Project međunarodni je projekt posvećen odgoju i obrazovanju za okoliš i održivi razvoj. Naša škola već je 4 godine članica SEMEP zajednice koju čini preko 30 škola u Hrvatskoj.

Do Visa se putovalo 15 sati: vlakom do Splita, pa trajektom do Visa i konačno autobusom do odredišta – prekrasne Komiže. Mladom Antoniu Hrgareku iz Školske družine „Suhodol“ ovo je bio prvi posjet najudaljenijem jadranskom otoku gdje je predstavio svoj školski projekt „Šume Kalnika“...

„Pozabavio sam se hipotezom postojanja svijetlih i sjenovitih listopadnih šuma te njihovom efektu na floru prizemnog sloja šume. Prije odlaska na Vis proveli smo dva dana na terenskoj nastavi na Kalniku i prikupljali informacije za projektni rad. I drugi su sudionici imali zanimljive projekte: o problemu otpada, nafti, kulturnoj baštini, leptirima... Dani provedeni na Visu bili su predivni, upoznao sam sudionike iz Zadra, Zagreba, Dubrovnika, Rijeke. Smještaj i prehrana bili su odlični, a mnogo sam naučio od ostalih učenika i mentora. Vis je predivan otok – preporučio bih ga svakome.“ Sudionici projekta slušali su predavanja o scuttlingu, podmorju Maldiva, Zlatnom rezu te sudjelovali u radionicama o morskim naplavinama, recikliranju, mediteranskoj hrani, lišajevima. Bilo je i dosta slobodnog vremena pa su Suhodolci obišli gradove Komižu i Vis, posjetili Ribarski i Arheološki muzej, brdo Hum s Titovom spiljom, selo Žena Glavu, Dragodidsku šumu i staru englesku utvrdu George III. Za dašak povijesti pobrinuo se naš profesor Milivoj Dretar, školski koordinator SEMEP-a, održavši predavanje o Viškom boju. Bila je to najveća pomorska bitka na Jadranu koja se zbila pred točno 150 godina između talijanske i austrijske mornarice. Sudjelovanje našeg tima na SEMEP-u pomogla je Varaždinska županija. Fotografije!