« Lipanj 2021 »

UPISI U SREDNJE ŠKOLE

Dragi osmaši,
slijedi poveznica na Odluku o upisu učenika u I. razred srednje škole u školskoj godini 2021./2022.

Pošumili smo općinu!
Autor: Draženka Kućar, 6. 3. 2021.

Nacionalnoj akciji kolektivne sadnje drveća pridružili smo se i ove godine. Nakon što je u jesen 2019. godine u našim školskim parkovima zasađeno 16 stablašica (po jedno za svaki razred), odlučili smo nastaviti sudjelovanje u ovoj hvalevrijednoj akciji. Uz pomoć Udruge „Zasadi stablo – ne budi panj“ koja je 2020. nagrađena od National Geographica Hrvatske, nabavili smo stablašice divljih kruški i jabuka te oskoruše, a dio smo nabavili u rasadniku u Varaždinu (trešnje, čempresi, bor, ruža). Koordinator Udruge za Jalžabet i Ludbreg je prof. Milivoj Dretar. Sadnju je započeo 6. b razred kod školskog igrališta, a potom smo sadili i u školskom parku. Pomogali su učenici dobrovoljci. U „pošumljavanje“ školskog parka u Kelemenu uključili su se svi učenici i učiteljice pa je tamo zasađeno čak 12 novih sadnica. Tijekom vikenda akciji se pridružila novoosnovana Udruga mladih Općine Jalžabet čiji su članovi zasadili čak 32 sadnice na prostoru budućeg parka u Imbriovcu. Svečani kraj prepustili smo našem gostu iz Šumarskog instituta, g. Mladen Ivanković došao je u Jalžabet s velikim i vrijednim poklonom – mladicom znamenite Gupčeve lipe pod kojom je davne 1573. slavni Matija Gubec pozivao kmetove na otpor nepravdi. Ta lipa bila je kandidirana i za europsko stablo godine. Uz mladicu smo dobili potvrdu s certifikatom da je riječ o autentičnom stablu dobivenom iz stabla u Gornjoj Stubici. Kako su lipu zasadili učenici 5. a razreda, oni su postali njeni kumovi te će brinuti da dobro raste. U društvu Gupčeve lipe svoj dom je pronašla i mladica bukve iz perivoja grofova Erdödy u Jastrebarskom. Uz podatak da smo u sklopu Tjedna kolektivne sadnje drveća na području Općine ukupno zasadili 52 nova stabla, velika zahvala svima koji su pomagali i vidimo se na drugoj akciji. Pogledajte fotografije!

M. Dretar