Naš projekt na međužupanijskoj smotri
Autor: Draženka Kućar, 16. 4. 2018.

Piše: Milivoj Dretar, prof.

Po prvi puta predstavnici naše škole uključili su se u projekt iz Građanskog odgoja i obrazovanja i to u Projektu građanin. Na satovima Školske družine „Suhodol“ ozbiljno smo pristupili ovom projektu i počeli proučavati sve vezano uz to. Cilj učenika je da prepoznaju neki problem iz svoje okolice, istraže ga i analiziraju, ponude moguća rješenja te izrade plan aktivnosti. Nakon kraćeg dvoumljenja i promišljanja odlučili smo da ćemo raditi na projektu „Škola za sve“.

Cilj nam je da se naša škola jače uključi u život lokalne zajednice, da „vrati“ svoje nekadašnje učenike te ih zajedno sa današnjim poveže kroz niz aktivnosti...

U manjim sredinama škola je često jedini pokretač društvenih zbivanja pa je naš zadatak bio da kroz suradnju s lokalnim udrugama stvorimo kalendar zbivanja u općini Jalžabet. Intervjuirali smo više osoba koje su nam pružile korisne informacije, sproveli smo anketu, proučavali propise i zakone, slali e-mail upite, dogovarali s predstavnicima udrugama. Pokrenuli smo Facebook stranicu Suhodol@info te oformili Šahovsku sekciju. Nakon što smo naš projekt predstavili pred Učiteljskim vijećem naše škole, odmah prvog radnog dana u travnju krenuli smo na Međužupanijsku smotru u Čakovec. Domaćin je bila Srednja škola Čakovec. Smotru je otvorio međimurski župan Matija Posavec, uz nazočnost brojnih savjetnika, mentora, profesora i naravno – učenika. Predstavljeno je 20 školskih projekata, 7 iz razredne nastave, 10 iz predmetne i 3 iz srednje, 15 od njih iz Međimurske, a 5 iz Varaždinske županije. Naši su izvrsno predstavili projekt utjecaja škole na lokalnu zajednicu što spada u političku dimenziju. Tročlano Prosudbeno povjerenstvo pohvalilo nas je da smo izvrsno prepoznali problem i da smo predložili kvalitetna rješenja te da je samo predstavljanje bilo opušteno i poučno. Na kraju smo primili zahvalnice i simbolične poklone. Sada preostaje da Mislav, Marko, Luka i Vinko te njihov mentor prof. Milivoj Dretar pričekaju konačne rezultate Smotre, ali i da nastave sa provođenjem svog projekta.