Na nezaboravnom Psunju
Autor: Draženka Kućar, 14. 1. 2018.

autor teksta: Milivoj Dretar

Članovi Sekcije „Čevo“ HPD MIV-a i ovih su praznika bili aktivni. Mislav, Marko i Vinko predvođeni učiteljem Dretarom te s još pedesetak djece i pratitelja iz Šemovca i Ludbrega prisustvovali su dvodnevnom zimskom pohodu na najvišu slavonsku goru - Psunj. Ovog puta nismo posjetili Brezovo polje, najviši vrh. No, planinarenje, druženje i punjenje baterija prije početka škole opravdali su pohod...

Krenuli smo u ponedjeljak ujutro te smo nakon trosatne vožnje stigli do grada Pakraca. Zgrade ovog zapadnoslavonskog gradića i nakon 25 godina odražavaju svu grozotu posljednjeg rata. Gotovo 1000 metara visoka gora dočekala nas je u nekoj izmaglici, no kad smo joj prišli iz pravca grada Pakraca, odmah se razvedrilo pa nas je kod Planinarskog doma Omanovac dočekalo sunce. Nakon trosatnog hodanja planinarskim stazama kroz šume i livade, konačno smo se dočekali udobnosti doma. Potom raspored po sobama pa priprema za večernje aktivnosti. Najprije se održao Geo_kviz kojeg je priredio učitelj Dretar. U grupicama po petero odgovarali smo na zahtjevna pitanja, a pokazalo se dobitnim sjediti u grupici s Markom i Mislavom jer su oni pobijedili i zasluženo ugrabili nagradne čokolade. Poslije večeri družili smo se kroz ples. Onda u sobe jer trebalo je prikupiti snage za sutrašnji pohod. Poslije doručka krenuli smo prema Begovači, lokaciji na kojoj je tijekom Drugog svjetskog rata bila partizanska bolnica. Kad smo se vratili natrag, izračunali smo da smo u dva dana prošli oko 20 km. Za kraj posjetili smo Božićnu bajku obitelji Salaj u Čazmi te vatrometom završili ovaj pohod.