Naši petaši otvorili arheološki kamp
Autor: Draženka Kućar, 19. 9. 2017.

Arheološki kamp u sklopu Iron-Age-Danube projekta primio je svoje prve sudionike – naše petaše. U međunarodnom projektu uključeno je više institucija iz Njemačke, Austrije, Mađarske i Slovačke, a iz Hrvatske dva lokaliteta: Kaptol kod Požege i naš Jalžabet. Nedavno su održana predstavljanja projekta te svečano otvorenje kampa u Gradskom muzeju Varaždin...

Monumentalni grobni tumul „Gomila“ datiran je u 7. stoljeće pr.K., u starije željezno doba prapovijesti. Iako su mediji nedavno objavili vijest da je na arheološkom lokalitetu počinjen težak kulturocid i pljačka vrijednih nalaza, kamp nastavlja s predviđenim aktivnostima – upoznavanje učenika i zainteresiranih s prapoviješću ovog kraja i radionice namijenjene raznim uzrastima. Uskoro možemo očekivati da će našu školu posjetiti više školskih grupa jer smo partner u projektu. Na otvaranju prve radionice stigla je i umirovljena arheologinja Marina Šimek koja je Gomilu istraživala još u prošlom stoljeću. Pozdravne riječi učenicima i gostima uputio je dr. Saša Kovačević, voditelj istraživanja, a potom su arheolozi predstavili svoj rad na lokalitetu. Učenici su se podijelili u skupine po radionicama: izrada kolibe od pruća, kucanje limenih ukrasa te radionica izrade tekstila. S velikim su zanimanjem pratili predavanje arheologa, a potom zdušno sudjelovali u radionicama. Mali Antonio odmah je poželio postati arheologom. Ovo je jedinstvena prilika da naši učenici sudjeluju u ovom nesvakidašnjem događaju – arheološkom istraživanju Gomile koja je na ovo čekala skoro tri tisućljeća. Iako se zasad ne planira otvaranje tumula, svaka informacija iz prapovijesti važna nam je u sastavljanju dijelova prošlosti našeg zavičaja.