Leonardine „Slike prošlosti“
Autor: Draženka Kućar, 22. 5. 2017.

Na nedavno održanom Suhodolskom cajngeru, svoje je slike izložila mlada umjetnica Leonarda Piljak, učenica 2. razreda. Slike prošlosti naziv je izložbe kojom je osmogodišnja Leonarda pokušala svojim prijateljima i učiteljima približiti pojedine povijesne lokalitete, ne samo Jalžabeta, već i šire okolice. U tehnici ugljena i tuša nastalo je dvadesetak radova: župna crkva sv. Elizabete, Rimski most u Kelemenu, tumulus Gomila, dvorac Somogy-Bedeković, varaždinski Stari grad, stari radio...

Tehnika crtanja, izbor motiva, ali i dimenzije slika izazvali su divljenje sudionika Kliofesta. Više od dva mjeseca Leonarda je s roditeljima obilazila lokalitete, fotografirala ih i potom svoje slike prenosila na papir. Izložba je završila na Međunarodni dan muzeja. Leonardina nadarenost tesana je u varaždinskoj Galeriji Klarić, pod mentorstvom prof. Živka Skuhale. Od malih nogu volim crtati i slikati, a prošle sam godine počela pohađati satove crtanja. Drage su mi sve tehnike, ali mi je bojica ipak najbolja. Svi su mi motivi zanimljivi: šuma, livade, životinje, stare građevine i predmeti koji su se nekad upotrebljavali neiscrpan su izvor novih ideja za motive. Ponekad mi za crtež treba sat-dva, ali za veće i zahtjevnije slike ni 8 sati nije dovoljno, smatra mlada Leonarda. No, i kad crta, kao što se pripremala za izložbu „Slike prošlosti“, škola ne pati – Leonarda je odlična učenica, uživa u rješavanju matematičkih zadataka te čitanju enciklopedija. Ovom izložbom njen se angažman pojačava. Na putu za daleku Finsku jedan je tematski crtež za međunarodnu nagradnu izložbu „Together“. Svi smo ponosni na Leonardu, a posebno njena učiteljica Mirjana Kučar.

Fotogalerija