Drugi Suhodolski cajnger
Autor: Draženka Kućar, 16. 5. 2017.

Naša škola začetnik je Kliofesta u Varaždinskoj županiji, stoga Dan povijesti, odnosno 4. po redu Kliofest, nije prošao bez nas. Cilj ovog projekta je edukacija o povijesti, popularizacija historiografije i među mladima i starijima, organiziranje okruglih stolova, predstavljanja knjiga, debate, povijesne teme koje nam nisu tako poznate. Kao prošle, tako smo i ove godine pripremili zanimljiv program za sve zainteresirane. Zaljubljenici u prapovijest došli su na svoje jer je tema 2. Suhodolskog cajngera posvećena tumulusu Gomila...

Ta velika i mistična prapovijesna grobnica iz starijeg željeznog doba stoljećima već privlači pažnju mještana i prolaznika. Prof. Milivoj Dretar započeo je Kliofest edukativnom radionicom koja nam je približila Gomilu, a zatim smo u ruke uzeli glinu, kamenčiće, drvo i vodu i pokušali izraditi (barem približnu) maketu. Unutra je bila drvena grobna komora koju je trebalo prekriti kamenjem, a zatim na sve nasipati zemlju. Zidove našeg hola krasile su prekrasne slike Leonarde Piljak, naše školske umjetnice. „Slike prošlosti“ naziv je izložbe koja je u tehnici ugljena i tuša predstavila najznačajnije povijesne prizore našeg kraja: dvorac Bedeković, Rimski most, kapelu sv. Ane, željeznički kolodvor, stare klijeti... Završna riječ pripala je našoj gošći - arheologinji Lovorki Štimac Dedić iz Gradskog muzeja Varaždin. Predavanjem „Prapovijest i antika u Gornjoj Podravini“ rekonstruirala je život na ovim prostorima prije 20 i više stoljeća te nam pojasnila kakve sve tajne skrivaju naša polja, klanjci i potoci. Bilo je jako zanimljivo i poslije je arheologinja morala odgovarati na pitanja publike. U organizaciji Suhodolskog cajngera istaknuli su se Suhodolci, a prof. Dretar je iste večeri održao predavanje o legendarnom Che Guevari u Ludbregu. Fotografije!