Zimovanje na Ivanščici
Autor: Draženka Kućar, 8. 1. 2017.

Od ove jeseni na našoj školi djeluje Hrvatsko planinarsko društvo „MIV“ Varaždin sa sekcijom „Čevo“ u kojoj su okupljeni učenici osnovnih škola s područja Županije. MIV-u su pristupili svi Suhodolci, a prof. Milivoj Dretar je koordinator za našu školu čiji članovi djeluju zajedno s mladim planinarima iz Šemovca. Prva naša aktivnost bilo je dvodnevno zimovanje na Ivanščici. Najviša gora naše Županije (1060 m) omiljeno je odredište planinara, izletnika, rekreativaca iz cijele sjeverne Hrvatske. Vrijeme zimskih praznika odlično je poslužilo. Na put smo krenuli odmah na početku godine, 3. i 4. siječnja…

Našu ekipu činili su Mihael (8. a), Mislav (7. b) i prof. Dretar. Najprije smo se okupili u Šemovcu odakle smo busom krenuli za selo Belec u Krapinsko-zagorskoj županiji. Potom nekoliko kilometara pješačenja kroz zaseoke, vinograde, polja i šume. Destinacija nam je bila planinarska kuća „Belecgrad“ (440 m). Nakon smještaja u sobe, prvi nam je zadatak bio osvajanje vrha Mindžalovec (659 m). Iako razlika u visini nije bila velika, uspon nam je otežavao snijeg i teška staza. No pogled s vrha bio je savršen. Nakon ručka, popodne smo proveli u zimskim radostima. Potom smo imali zanimljivu večeru – na štapove smo naboli hrenovke i tako ih pekli na otvorenoj logorskoj vatri. Društvene igre okupile su nas u blagavaonici pa su klupice zauzeli kartaši, pjevači i igrači vukova te država-grad-selo. U 22 sata umorni smo polijegali po sobama – djevojke u jednoj, a dečki u drugoj sobi. Buđenje je bilo iza 8 sati. Nakon doručka krenulo je osvajanje stjenovitog vrha Babin zub (772 m), no prof. Dretar predložio je da obiđemo ruševne ostatke srednjovjekovnog Belecgrada. Nakon što su obje ekipe ispunile zadatak, uslijedio je ručak pa spremanje za povratak. Dvosatna šetnja vratila nas je u Belec gdje nas je pokupio autobus i odveo kućama. Za prvo naše planinarsko putovanje bilo je to odlično iskustvo. Svježi zrak, snijeg, planinarski doživljaji, novi prijatelji u svakom su slučaju bolje iskustvo nego izležavanje pred TV-om. Uskoro novi pohodi :)