Obilježen Međunarodni dan planina
Autor: Draženka Kućar, 12. 12. 2015.

Član Školske družine „Suhodol“ Antonio Hrgarek predstavio je ovogodišnji Međunarodni dan planina, istaknuvši da se veliki dijelovi planeta Zemlje nalaze pod planinama. Najviša planina svijeta je Mt. Everest, visine 8850 m, a Najviša hrvatska planina je Dinara, visine 1831 m...

Dana 11. prosinca obilježava se Međunarodni dan planina. Jeste li znali da planine prekrivaju oko ¼ kopna na Zemlji? Možete li zamisliti da živite na planinama? Kakva je korist od planina? Koje su najviše planine svijeta,a koja je najviša u Hrvatskoj? Znate li da je najstariji nacionalni park na svijetu, američki Yellowstone, ustvari jedna velika visoravan? Koje su planine zaštićene i zašto? U kojem se mjestu nalazi najniži planinarski dom?

Član Školske družine „Suhodol“ Antonio Hrgarek predstavio je ovogodišnji Međunarodni dan planina, napomenuvši da se veliki dijelovi planeta Zemlje nalaze pod planinama. Najviša planina svijeta je Mt. Everest, visine 8850 m, a vrh te planine, zvan Čomolungma ili Sagarmata, osvojen je tek 1953. godine. Dinaridi su najznačajniji planinski lanac u Hrvatskoj, protežu se od sjeverozapada prema jugoistoku, od Slovenije preko Hrvatske i BiH do Crne Gore i dalje. Područja iznad 1500 metara nadmorske visine čine tek 0,11 % od ukupne površine hrvatskog teritorija. Najviša hrvatska planina je Dinara, sa istoimenim vrhom Dinara (ili Sinjal), visine 1831 m, blizu granice sa Bosnom i Hercegovinom. Zaštićenih planina imamo i u Hrvatskoj: Biokovo, Velebit, Učka, Risnjak - tu su staništa brojnih enedemskih vrsta. Mnogo ljudi posjećuje hrvatske planine, ne samo najpoznatiji i legendama opisani Velebit, već i niža gorja. Na planinama nema previše hotela, ali smještaj je moguć u planinarskim kućama. Planinari više vole takva mjesta, nego skupe hotele. U Hrvatskoj ima oko 350 planinarskih domova. U primorskom selu Jablanac planinarski dom „Miroslav Hirtz“ nalazi se na samo 26 metara iznad mora i to je dom na najnižoj nadmorskoj visini na svijetu. Pozivamo vas da kad nađete vremena da se uputite u planine i doživite jedinstveno iskustvo! Nakon završetka Antonijevog izlaganja, učenici su pogledali kraći dokumentarni film „Planina je moj prijatelj“ ( https://www.youtube.com/watch?v=J7ElaN2Oykg )

Autor filma Matej Perkov, planinar i avanturist ostavio je poruku za nas:

Dragi učenici iz Jalžabeta,

planina je okruženje u kojem čovjek može pronaći mir i odgovore na mnoga intimna pitanja. Okruženje u kojem pronalazi avanturu, izazov, postaje svjestan vrijednosti i važnosti prirode, te rekreacijske važnosti planinarstva. Idite u planine i uživajte! Život je kratak, a planine vas uvijek rado primaju!                                                                                                     Vaš Matej :)